Οριακές μάχες στο Ωραιόκαστρο για το Πανελλήνιο Κύπελλο και Πρωτάθλημα

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Races - Αποτελέσματα Αγώνων

oraiokastro dh 2018 finalΠανελλήνιο Κύπελλο Downhill 2018
4ος αγώνας, Ωραιόκαστρο, Forest Gam Trail, 21/10

Μάχες στο όριο!

Στην γρήγορη και απολαυστική πίστα του Ωραιοκάστρου δόθηκαν πραγματικά οριακές μάχες μεταξύ των αναβατών και σε πολλές περιπτώσεις οι διαφορές ήταν στα χιλιοστά! Σάρωσαν οι Βούλγαροι που έδωσαν δυνατό παρών κερδίζοντας τις τέσσερις από τις έξι κατηγορίες.

Το απολαυστικό Forest Gam Trail φιλοξένησε για μια ακόμη φορά αγώνα του Πανελλήνιου Κυπέλλου DH εξασφαλίζοντας δραματικές μάχες σε όλες τις κατηγορίες, αλλά και χαμόγελα ικανοποίησης σε όσους συμμετείχαν. Το φοβερό flow και τα καλοφτιαγμένα άλματα πρόσφεραν χαρά στους 85 αναβάτες και θέαμα στους θεατές που για μια ακόμη φορά έδωσαν βροντερό παρών και ειδικά στο φημισμένο 10μετρο road gap. Από την άλλη η απρόσμενη ξηρασία έκανε την πίστα σαφώς πιο γλιστερή και τεχνική, ενώ η συννεφιά κι ένα ψιλόβροχο το Σάββατο εξασφάλισαν καλές αγωνιστικές συνθήκες.

Για μια ακόμη φορά φέτος η νέα γενιά αναβατών έδειξε το δρόμο και ηγήθηκε του συναγωνισμού. Στον προκριματικό ήταν ο 15χρονος Αλέξανδρος Τοπκάρογλου (2:11.413) αυτός που έκανε τον ταχύτερο χρόνο με τον σούπερ ανεβασμένο Νίκο Θανασούρα να βρίσκεται λιγότερο από ένα δέκατο πίσω του. Δυνατά οδήγησαν τρεις ακόμη Junior, ο σαρωτικός Μάριος Ανδρέου (2:12.227), ο Βούλγαρος Rumen Belezirev (2:13.700) που προκρίθηκε τρίτος γενικής, αλλά και ο ανερχόμενος Νάσος Παντελίδης (2:16.586) που συμπλήρωσε την πρώτη πεντάδα. Ανάμεσα στους πιτσιρικάδες και ο Άρης Χατζηγεωργίου (2:16.511) που προκρίθηκε πρώτος Master και ο Γρηγόρης Τσαλαφούτας (2:14.813) που προκρίθηκε πρώτος στην κατηγορία Elite με δεύτερο τον Θανάση Χριστοδούλου (2:17.094) που επέστρεψε δυναμικά στους αγώνες μετά από τραυματισμό. Πρώτος Veteran προκρίθηκε ο Φώτης Σκαρής (2:26.726) πιστός στους 26άρηδες τροχούς, ενώ μεγάλος άτυχος ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας στους Junior και στη γενική, ο Θανάσης Παναγίτσας που είχε σκασμένο λάστιχο και δεν μπόρεσε να πρωταγωνιστήσει. Μόλις δύο κοπέλες αγωνίστηκαν και οι δύο Βουλγάρες με την Izabela Yankova (2:30.785) να είναι η ταχύτερη.

Και ήρθε η ώρα του μεγάλου τελικού με πλήθος κόσμου να δίνει το παρόν στο road gap και στο τραπέζι του τερματισμού. Τα πάντα ήταν ανοικτά σε όλες τις κατηγορίες και όλοι γνώριζαν ότι σε αυτή την πίστα το παραμικρό λαθάκι μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Στην κατηγορία Elite ο Stivian Gatev (2:08.924) πήρε μια καθαρή νίκη παρόλο που αγωνίστηκε με δανεικό ποδήλατο και μάλιστα σε μικρότερο μέγεθος. Οδήγησε με ροή και απέφυγε τα λάθη και κατάφερε να επικρατήσει του Γρηγόρη Τσαλαφούτα (2:13.800) που ναι μεν πήρε την δεύτερη θέση, δεν πίεσε όμως όσο μας είχε συνηθίσει. Για μια ακόμη φορά φέτος στο βάθρο της Elite βρέθηκε ο Άγγελος Κανελλόπουλος (2:14.927) παρότι ήταν άρρωστος καθ' όλη την διάρκεια του αγωνιστικού τριήμερου (και στο βάθρο μαζί με τα Depon ανέβηκε!). Τρεις αναβάτες πέτυχαν χρόνο στο 2:16 με τον Χριστοδούλου να παίρνει την τέταρτη θέση, τον Βούλγαρο Stivian Stevanov την πέμπτη και τον Jim Παναγιωταρά να συμπληρώνει την εξάδα.

Πανικός έγινε στην κατηγορία Junior –που είχε και τις περισσότερες συμμετοχές (26)- με τους τέσσερις πρώτους να τερματίζουν στριμωγμένοι σε 1,3''! Μεγάλος νικητής ο Belezirev (2:08.453) που κατάφερε να πάρει τη νίκη και στη γενική! Ο νεαρός Βούλγαρος που αγωνίζεται και στο Παγκόσμιο Κύπελλο, οδήγησε σούπερ γρήγορα, αλλά ήταν και τυχερός καθώς ήταν μόλις δύο δέκατα ταχύτερος από τον δεύτερο Παναγίτσα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αλέξανδρος Τοπκάρογλου (2:09.409) που ήταν τέταρτος γενικής και σε συνδυασμό με την νίκη του στον προκριματικό έφυγε με τους περισσότερους βαθμούς από το Ωραιόκαστρο. Τρία δέκατα πίσω του τερμάτισε ο σούπερ δυναμικός Μάριος Ανδρέου (2:09.741), ενώ 3'' πίσω του ήταν ο Νίκος Θανασούρας στην πέμπτη θέση. Ένας ακόμη τερματισμός στην εξάδα για τον Νάσο Παντελίδη που άφησε έβδομο τον Νίκο Λιονή.

Μια ακόμη νίκη πήρε ο Άρης Χατζηγεωργίου (2:15.452) στην συνεχώς συρρικνούμενη κατηγορία Master (13 συμμετοχές) τερματίζοντας στην 10η θέση της γενικής. Σταθερός και αποτελεσματικός ο Άλεξ Ύμερη (2:22.007) τερμάτισε δεύτερος καβάλα στο μουσιακής αξίας Commencal του. Την έκπληξη έκανε ο Γιάννης Καλογεράκης (2:26.520) που επιτέλους πέταξε καβάλα στο Pivot του και πήρε το πρώτο βάθρο της καριέρας του. Ο Μάριος Καρπουζάς, ο πατέρας Μανόλης Τριαντάρης και ο Βασίλης Δαλέζιος συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

Κατάρα χτύπησε τα δύο κορίτσια της κατηγορίας γυναικών με την Victoria Goncheva (2:33.164) να καταφέρνει να τερματίζει παρά την πτώση της που είχε σαν αποτέλεσμα την εξάρθρωση του εγχειρισμένου δεξιού της ώμου. Από την άλλη η Izabela Yankova δεν πήρε καν εκκίνηση... Το παρών σαν θεατής πάντως έδωσε η τραυματίας Νίκη Τσάλου που δήλωσε ότι ανυπομονεί να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση.

Δυνατές μάχες είδαμε και στην κατηγορία Veteran και μπορεί ο Φώτης Σκαρής (2:26.385) να πήρε μια ακόμη νίκη, η διαφορά του όμως με τον ανεβασμένο Κώστα Πισσάνο ήταν μόλις 2,2''. Το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσε ο Νίκος Δημόπουλος με τον Χρήστο Σκορδά, τον Αντώνη Σακαράκη και τον Στέργιο Θεοδοσιάδη να κλείνουν την εξάδα. Εκτός μάχης έμεινε ο Στέφανος Σκλαβενίτης που στον προκριματικό έδειξε ικανός να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά ένα σκασμένο λάστιχο τον έθεσε εκτός τελικού.

Για πρώτη φορά είχαμε αρκετές συμμετοχές (7) και δυνατό επίπεδο συναγωνισμού στην κατηγορία Single Crown. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι οι τέσσερις πρώτοι καθάριζαν με άνεση το 10μετρο road gap και οι δύο πρώτοι πλασαρίστηκαν στην πρώτη 20άδα της γενικής. Οι Βούλγαροι αναβάτες μπήκαν δυνατά στην κατηγορία και ήταν ο Jovche Daskalovski (2:21.294) αυτός που πίεσε στο όριο και πήρε τη νίκη. Δεύτερος τερμάτισε ο πρωταγωνιστής της κατηγορίας ο Γιάννης Τσίμης, μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω και τρίτος ένας ακόμη Βούλγαρος, ο Bobo Ivanvski.

Παράλληλα με τον αγώνα του Πανελληνίου Κυπέλλου Open, έγινε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα DH του 2018. Ο αγώνας της ντροπής, με οκτώ συμμετοχές (12 χρειάζονται για να προσμετρήσει) από όλες τις κατηγορίες και νικητή τον Κώστα Ανδριώτη που έκανε την παγκόσμια πρωτοτυπία και αγωνίστηκε με ηλεκτροκίνητο ποδήλατο το οποίο δήλωσε ότι δεν έφερε μπαταρία...

Έτσι, μετά την ακύρωση του αγώνα στην Κύμη ολοκληρώθηκε ο τέταρτος αγώνας του Πανελλήνιου Κυπέλλου και όλοι περιμένουν με αγωνία τον μεγάλο τελικό στα Καλάβρυτα στις 11 Νοεμβρίου όπου θα ανακηρυχθούν οι Κυπελλούχοι του 2018.

-Πολύ καλή ήταν η διοργάνωση από τον Ποδηλατικό Σύλλογο Ωραιοκάστρου με τα γνωστά πολύ υψηλά στάνταρ στους τομείς της ασφάλειας. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά η παρουσία της Ομοσπονδίας αμαύρωσε την διοργάνωση με αρκετά λάθη και ατασθαλίες.

-Άγνωστο γιατί οι Βορειοελλαδίτες αναβάτες και ειδικά οι Θεσσαλονικείς δεν τίμησαν με την παρουσία τον αγώνα στην ιδιαίτερη πατρίδα τους, έτσι οι συμμετοχές περιορίστηκαν στις 85.

-Για μια ακόμη φορά το κλίμα μεταξύ των αγωνιζόμενων ήταν άριστο, ενδεικτικό της ευγενούς άμιλλας που χαρακτηρίζει τον θεσμό.

Κείμενο: Φώτης Σκαρής  gravity freaks logo
Φωτό άρθρου: Πανελλήνιο Κύπελλο Downhill official FB Page